Таїнство Вінчання
Православне таїнство вінчання


Шлюб – це Таїнство, яке освячує союз чоловіка і жінки, в який вони вільно вступають, обіцяючи бути вірними один одному. У цьому Таїнстві освячується сімейне життя, народження і виховання дітей.
Земна любов – все ж тільки образ вищої, Божественної Любові, і, в кращому випадку, ступінь до неї. І якщо вона не освячена, – вона не міцна, перестає підносити людину, в ній відроджується особистий егоїзм. Чоловік і дружина починають бачити один в одному лише засіб до задоволення своїх життєвих потреб, або ж виникає сімейний егоїзм, іноді більш жорстокий, ніж одноосібний. Щоб подолати ці небезпеки, на думку Церкви, потрібна інша любов, якої немає у людей, але яку може дати Христос. У Таїнстві Шлюбу, якщо вступаючі у шлюб вільно підпорядковують свою природну любов любові до Бога і до Церкви, вони отримують дар вищої, благодатної Христової Любові. Народження дитини з точки зору православ’я – нова ступінь в подоланні егоїзму. Тепер двоє вчаться жертвувати собою для третього, але і це потребує допомоги церкви.
Священні тексти стверджують верховенство чоловіка і батька в сім’ї. Але вони також вказують, що це – його велика духовна відповідальність. Чоловікові й батькові належить піклуватися про те, щоб не загубився зв’язок його родини з усією Церквою Христовою. Цей зв’язок – найкраща основа для виховання дітей, оскільки вони будуть відчувати себе, членами деякої громади, що має спільне служіння. Дружина як помічниця чоловіка, особливо в галузі побудови сімейного життя, може бути натхненницею чоловіка, що є істотним у жіночому призначенні.
Християнський шлюб може бути тільки єдиним. Таємниця шлюбної любові в тому, що люблячі цілком віддають себе і своє життя один одному. У цій любові особистість людини не може дробитися, і всеціла шлюбна любов вимірюється вічністю. Тому неприпустимі ні розлучення, ні другий шлюб. Розлучення, згідно сліву Христа (Мф. 5, 32), допускається тільки при порушенні подружньої вірності.


Перешкоди до вінчання


Умови укладення шлюбу, встановлені цивільним законодавством і церковними канонами, мають значні відмінності, тому не всякий цивільний союз, зареєстрований в загсі, може бути освячений в Таїнстві Шлюбу.
Церквою не допускаються четвертий та п’ятий шлюби.
Церква не благословляє шлюб, якщо один з наречених (або обидва) оголошує себе переконаним атеїстом, який прийшов в храм лише за наполяганням нареченого(нареченої) або батьків.
Не можна вінчатися нехрещеним.
Не можна вінчати шлюб, якщо один з наречених фактично перебуває у шлюбі з іншою особою.
Забороняється шлюб між кровними родичами аж до четвертого ступеня споріднення (тобто з троюрідним братом або сестрою).
Стародавня благочестива традиція забороняє шлюби між хресними батьками і хрещениками.
Безумовно, не вінчається шлюб, якщо хоча б один з подружжя сповідує нехристиянську релігію (мусульманство, іудаїзм, буддизм, язичество, індуїзм). Для вінчання з католиком або протестантом в разі згоди на виховання дітей в православному дусі також вимагається дозвіл архієрея.
Не можна вінчатися тим, хто раніше дав чернечі обітниці або прийняв рукоположення у священний сан.
Якщо у нареченого і нареченої велика різниця у віці, потрібен спеціальний дозвіл вищого церковного начальства – архієрея. Те ж саме потрібно, якщо вік нареченої або нареченого виходить за встановлені рамки.
Вінчання - це дуже відповідальний крок, який вчиняється раз в житті. Тому підходити до цього таїнства потрібно з усією серйозністю та розумінням того, що відбувається. Це дуже красивий обряд, в якому жінка і чоловік стають подружжям навіки перед Богом, благословляються на щасливе довге спільне життя і на народження дітей.


Підготовка до вступу в шлюб


Наречений і наречена повинні приступати до християнського шлюбу, усвідомлюючи його важливість та відповідальність чиненого кроку для них обох і для потомства.


Ікони для вінчання


Зараз у храмах існує попередній запис (там, де продають свічки і віддають записки). Після узгодження дати та часу вінчання, вам запропонують зустрітися з священником для співбесіди. На співбесіді священик розповість Вам про таїнство вінчання, як підготуватися до нього (наприклад, обов’язково перед вінчанням наречений і наречена повинні сповідатися і причаститися Святих Тайн, для цього потрібно підготуватися 3-4 дні постом, читанням молитов). Поставтеся до відвідування співбесіди досить серйозно, адже ви напевно не багато знаєте про канонічні обряди, їх значущості та послідовність здійснення. Тут же, у храмі, Вам підкажуть, що необхідно придбати для вінчання: дві ікони – Спасителя і Божої Матері, якими під час таїнства благословляють нареченого і наречену. Раніше ці ікони бралися з рідних домівок, вони передавалися як домашня святиня від батьків до дітей. Обручки – знак вічності і нерозривності шлюбного союзу. Вінчальні свічки, що знаменують ту любов, яку молоді відтепер повинні живити один до одного і яка повинна бути полум’яна і чиста. Рушник для в’язання рук. Білий рушник, на якому стоять наречений і наречена, що символізує чистоту шлюбу. Є традиція дбайливо зберігати вінчальні свічки разом з підніжжям все життя. Церковне вінчання передбачає і дотримання ряду правил щодо сукні нареченої. Вінчальний наряд не повинен бути яскравим, темним і червоним. Краще вибрати плаття світлих пастельних тонів, бажано, білого. Спина, плечі і руки до ліктів повинні бути закриті. Тому, якщо у Вас декольтоване плаття – доповніть його палантином, рукавичками, накидкою. Голова обов’язково повинна бути покрита (фата, хустка або капелюх), але обличчя не повинно бути покрито вуаллю – наречена відкрита перед Богом і нареченим і т.п.
Обов’язкові натільні хрестики для обох молодих. Якщо Ви не хрещені, обов’язково необхідно похреститися, тому тільки хрещені за православним звичаєм можуть бути повінчані.
У більшості випадків, перед вінчанням, шлюб повинен бути зареєстрований в РАГСі, так як в церкві знадобиться свідоцтво про шлюб, однак існують і деякі винятки (наприклад якщо пару вінчає їх батюшка-духівник, який добре знає молодих), в інших випадках необхідно розмовляти зі священиком особисто і просити його благословення.
У церковному календарі існують певні дні, коли вінчання не проводитися. Для того, щоб Ви змогли точніше визначитися з датою, заздалегідь зверніться до священика.


Різні дрібниці


Запросіть до церкви лише тих, хто розділяє вашу віру і підтримує ваше рішення, тих, хто розуміє, наскільки важливо для вас таїнство вінчання. Нехай чиєсь нерозуміння або неприйняття церковних звичаїв не затьмарює урочистий день.
Тривалість вінчання – 30-40 хвилин. Врахуйте і це при складанні списку запрошених на церемонію, – можливо, комусь з гостей буде важко стояти стільки часу. А, вибираючи свідків, пам’ятайте, що їм доведеться досить тривалий час тримати над вашими головами вінці – це досить важка вправа для тендітних дівчат невеликого зросту. І попередьте свідків – можна поміняти руку, в якій його тримаєш, якщо вона втомилася.
Доручіть кому-небудь з родичів або друзів залагодити ті невеликі формальності, які супроводжують церемонію. Нехай ця людина, а не наречений або наречена, домовиться про можливість фото-і відеозйомки, уточнить, де можна перебувати операторові і нагадає йому про те, що в храмі чоловікові слід зняти головний убір, а жінці, навпаки – покрити голову. Не забудьте взяти з собою свідоцтво про шлюб – саме воно буде підтвердженням того, що ви не перебуваєте в шлюбі з іншою людиною і перешкод для вінчання немає. Все це, звичайно ж, дрібниці, але, можливо саме тому не варто вирішувати їх самостійно в такий важливий для вас день, відволікаючись від головної події.
Вінчання – не просто красива і зворушлива церемонія, а знак прийняття певного ставлення до шлюбу. Ваша спільна віра, загальні погляди на сімейне життя і є запорука міцності шлюбу і та лунка, яка робить зв’язок нерозривним. Не варто хреститися і вінчатися лише для того, щоб віддати данину моді і бути як всі. Якщо ваш супутник (супутниця) не розділяє прагнення освятити шлюб, не потрібно наполягати – церемонія не змінить його(її) світогляду і ставлення до вас. І, навпаки, якщо ваша віра, ваші почуття вимагають цього, Таїнство Вінчання, освячення вашого шлюбу церквою, почнуть новий етап вашого щасливого спільного життя.
У наші дні Церква не звершує дізнання про повноліття, психічне і фізичне здоров’я нареченого і нареченої, добровільності їх вступу в шлюб, так як ці умови є обов’язковими для реєстрації цивільного союзу. Зрозуміло, приховати від представників державних органів ті або інші перешкоди до шлюбу досить легко. Але неможливо обдурити всезнаючого Бога, тому головною перешкодою для здійснення незаконного шлюбу повинна стати совість повінчаних. Відсутність батьківського благословення на вінчання є досить сумним фактом, однак у випадку повноліття нареченого і нареченої воно не може перешкодити вінчання. Крім того, часто батьки-атеїсти противляться саме церковному шлюбу, і в такому випадку батьківське благословення може бути замінено священницьким.


Вінчання не здійснюється:

 
протягом усіх чотирьох багатоденних постів – Великого, Петрового, Успенського і Різдвяного;
в Неділю м’ясопусну, протягом Сирної седмиці (маслениці) і в Неділю Сиропусну;
протягом Світлої (Пасхальної) Седмиці;
від Різдва Христового (7 січня) до Хрещення (19 січня);
напередодні дванадесятих свят;
по вівторках, четвергах і суботах протягом усього року;
10, 11, 26 і 27 вересня (у зв’язку із суворим постом заради Усікновення глави Іоанна Хрестителя і Воздвиження Хреста Господнього);
напередодні престольних храмових днів (в кожному храмі – свої). При надзвичайних обставинах виключення з цих правил може бути зроблено з благословення правлячого архієрея.


Таїнство вінчання


Саме таїнство шлюбу складається з 2-х частин – обручення і вінчання. У минулому вони були відокремлені за часом один від одного, обручення здійснювалося при заручинах і згодом могло бути розірване. Назустріч нареченому і нареченій з Вівтаря через Царські Врата виходить священик в святковому облаченні. В його руках – хрест і Євангеліє, він тричі благословляє молодих хрестом. Здійснення Таїнства Шлюбу починається обрученням. Під час обручення священик вручає молодим запалені свічки – символ радості, тепла і чистоти. Кільця для обручення кладуть на престол у вівтарі, що означає благословення їх від Бога на початок нового роду і вічну любов нареченого і нареченої. Після читання молитов священик бере кільце (нареченого) і надягає на правий безіменний палець жениха. Кільце нареченої надіває на її правий безіменний палець. Після цього він ще двічі змінює їх (тобто кільця змінюються господарями тричі – в образ Святої Трійці). Цікаво, що на Русі кільце нареченого (те, яке він дарує нареченій) було золотим, і залишалося у нареченої на знак вірності. А кільце нареченої (яке після обручення залишається у нареченого) – срібним. Зараз дозволяється обручатися кільцями з однакового металу.
Після заручення молоді проходять на середину храму і, тримаючи в руках запалені свічки, стають на розстелений на підлозі білий плат (килимок) перед аналоєм, на якому лежить Хрест, Євангеліє і вінці (наречений стоїть праворуч, наречена – зліва). Перед аналоєм вони підтверджують перед Богом і Церквою добровільність і непорушність свого наміру стати подружжям.
Священик запитує молодих про те, чи вільне їх бажання стати законним подружжям, чи не пов’язані вони обіцянками комусь іншому. Після цього вимовляються три молитви, в яких просять благословення Боже на поєднаних шлюбом, згадуються благочестиві подружні союзи Старого і Нового Завітів. У своїх молитвах Церква вимолює для нареченого і нареченої досконалу любов, однодумність у правді, тверду віру, непорочне життя і дітонародження; при цьому згадується, що Бог від початку створив чоловіка і жінку. Виносяться вінці – пишні корони. Священик дає для цілування нареченому лик Спасителя, після цього вручає Вінець свідкові. Потім повторює обряд з Нареченою, з тією лише відмінністю, що на її вінцем – лик Богоматері). Вінець – це одночасно образ вінця Царства Небесного і символ мученицького вінця, так як шлях християнської сім’ї схожий до мучеництва. Він – знак перемоги над пристрастями і нагадування про борг зберігати чистоту. Таїнство завершується триразовим: «Господи, Боже наш, славою і честю вінчай їх!» – Після чого читається уривок з апостольського послання і Євангеліє, яке розповідає про те, як Господь благословив шлюб в Кані Галілейській.
Приноситься чаша з вином – символ життєвої чаші радощів і скорбот, яку подружжя повинне ділити до кінця своїх днів. Священик в три прийоми подає вино молодим.
Після закінчення церемонії священик з’єднує праву руку чоловіка з правою рукою дружини і, покривши з’єднані руки єпитрахиллю, а поверх неї – своєю рукою, веде їх тричі навколо аналоя. Кругове ходіння означає вічну ходу, яка почалася в цей день для подружжя, знак міцності їхнього шлюбу. «Восприми венцы их в Царствии Твоем», – вимовляє священик, потім знімає вінці (бере їх у свідків) і підводить молодят до Царських врат, де вони по черзі цілують спускну ікону Божої Матері , а потім свої вінчальні ікони Спасителя і Божої Матері. Закінчується вінчання виголошення многоліття молодим і вітанням священника.. Після цього привітати молодят можуть рідні та друзі.
У молитвах вінчання випрошується не тільки дарування дітей, але й онуків; є молитва і про батьків повінчаних. Новій сім’ї випрошується добробут, і не тільки для неї, але і для подачі іншим, в нагадування того, що сім’я не повинна бути замкненою в самій собі.


Забобони, пов’язані з вінчанням


Пережитки язичництва дають про себе знати всілякими забобонами, які зберігаються в народі. Так, існує повір’я, що випадково впавше кільце або згасла вінчальна свічка віщують всілякі нещастя, важке життя в шлюбі або ранню смерть одного з подружжя. Поширені і забобони, що той із наречених, хто першим вступить на растелений рушник, буде все життя очолювати в родині, а чия свічка після таїнства виявиться коротшою, той і раніше помре. Не припустимим є тягнення молодою рушника під час обходження тричі навколо аналою, коли співається: « Исаие ликуй…Святии Мученицы…Слава Тебе…» Замість того, щоб зосередитися на молитві, молода починає зачеплюватися, обливається свічкою, хвилюється про те, як би рушника протягнути довше,в храмі піднімається лишній шум.Також шириться неправдива думка, що батькам наречених ні в якому разі не можна бути присутніми на вінчанні своїх дітей. Якраз батькам наречених в першу чергу треба бути на вінчанні своїх дітей. Своєю присутністю і молитвою у храмі батьки подають велику підтримку своїм дітям. В одній з молитв на таїнстві шлюбу говориться про батьків: «Помяни, Боже, и воспитавшия их родители»,тому що: «Молитви родителей, утверждают основание домов…»
Всі ці вигадки не повинні хвилювати серця, бо їх творець – сатана, названий в Євангелії “батьком брехні”. А до випадковостей (наприклад, падіння кільця) треба ставитися спокійно – всяке буває.Обновлен 03 мар 2013. Создан 21 янв 2013Київська православна богословська академія cerkva-snt.at.ua свящ. Богдан Сливка Церква.info: Офіційний веб-сайт УПЦ Київського Патріархату bogoslov.cv.ua